Саха народнай суруйааччыта

Н.Е. Мординов – Амма Аччыгыйа төрөөбүтэ 110 сылыгар аналлаах өйтөн суруйуу Республикатааҕы күрэх түмүгэ

 I бөлөх (5-7 кылаас)

I миэстэ – Саввина Кристина, “Н.Е.Мординов-Амма Аччыгыйа “Сааскы кэм” романыгар оҕо ийэҕэ таптала” 7 кылаас, Кэбээйи улууһун Мукучу гимназията, салайааччы Корнилова Екатерина Ивановна.

II миэстэ – Слепцов Сидор, “Даарыйа эмээхсин – оҕо-аймах тапталлаах доҕоро”, 6 кылаас, Г.Г.Колесов аатынан Сыбаатай орто оскуолата, Орто Халыма, учуутала Колесова М.В.

III миэстэ – Соловьева Люба, “Даарыйа эмээхсин – оҕо-аймах тапталлаах доҕоро”, 7 “а” кылаас, Хонуу орто оскуолата, Муома улууһа, салайааччы Данилова Татьяна Ивановна.

Биһирэбил — Ноговицына Айсулу, “Даарыйа эмээхсин – оҕо-аймах тапталлаах доҕоро”, 7 кылаас, Орто Халыма улууһун, Өлөөкө Күөл орто оскуолата, салайааччы Ноговицына Изабелла Егоровна.

II бөлөх (8-9 кылаас)

I миэстэ – Тарабукин Ариан, “Амма Аччыгыйа “Алдьархай” сэһэнигэр Саха сирин кыһыҥҥы айылҕатын ойуулааһын”, 9 кылаас, В.В.Скрябин аатынан Чүүйэ орто оскуолата, Мэҥэ Хаҥалас улууһа, салайааччы Охлопкова Александра Николаевна.

II миэстэ – Бурнашова Александрина, “Амма Аччыгыйа “Алдьархай” сэһэҥҥэ Саха сирин кыһыҥҥы айылҕатын ойуулааһын,  9 кылаас, Д.Д.Красильников аатынан Мугудай орто оскуолата, Чурапчы улууһа, салайааччы Ноговицына  А.Ф.

III миэстэ – Захарова Розалия, “Амма Аччыгыйа “Алдьархай” сэһэҥҥэ Саха сирин кыһыҥҥы айылҕатын ойуулааһын, 9 кылаас, Ньурба улууһун, Күндээдэ орто оскуолата, салайааччы Иванова Таисия Ивановна

Биһирэбил – Федорова Анна, “Амма Аччыгыйа “Балаҕан иһэ” кэпсээнин туһунан санаалар”, 8 кылаас, Л.Попов аатынан Арыылаах орто оскуолата, Сунтаар улууһа. Салайааччы Никифорова Любовь Семеновна.

III бөлөх (10-11 кылаас)

I миэстэ – Заровняева Уруйдаана, “Сааскы кэм” ромаҥҥа  Эрдэлиир Миитэрэй көр-күлүү тылын уратыта”, 10 кылаас, Нам улууһун Таллан бүрэ аатынан Бөтүҥ орто оскуолата, салайааччы Новгородова М.Д.

II миэстэ – Иванова Люда, “Сааскы кэм” роман тылын-өһүн   чинчийии”, 10 кылаас, Үөһээ Бүлүү улууһун Ороһу орто оскуолата.

III миэстэ – Егорова Раиса, “Сааскы кэм” ромаҥҥа Эрдэлиир Миитэрэй көр-күлүү тылын уратыта”, 11 кылаас, Мэҥэ-Хаҥалас улууһун Тыыллыма орто оскуолата, салайааччыта Аргунова М.П.

Биһирэбил – Федорова Сахая, “Алдьархай” сэһэҥҥэ хорсун быһыы холобура”, 10 кылаас, Мэҥэ-Хаҥалас улууһун  Чүүйэ орто оскуолата, салайааччы Охлопкова А.Н.